08. oktober 2017
Kraj: Grosuplje
Na severovzhodnem obrobju Grosuplja leži predel imenovan Kamna Gorica. Tu, nekoliko odmaknjeno, pa vendarle blizu mesta, že dolga desetletja stoji grosupeljska vojašnica. V času pred slovensko osamosvojitvijo je tu imela Jugoslovanska ljudska armada svoje skladišče, v katerem so bile shranjene ogromne količine predvsem minsko-eksplozivnih sredstev ter artilerijskega streliva. Zato je vojašnica, predvsem v času slovenske osamosvojitvene vojne, predstavljala za Grosuplje in njegovo okolico izredno veliko potencialno nevarnost. Obstajala je namreč utemeljena bojazen, da bi v primeru, ko bi slovenska Teritorialna obramba napadla in zavzela vojašnico, JLA to območje želela uničiti. S tem pa bi povzročila popolno razdejanje v dobršnem delu Grosuplja in njegove okolice. Na srečo je prevladal razum in do realizacije takšnega črnega scenarija ni prišlo.
Danes je v tej vojašnici Slovenska vojska. Točneje njena Enota za elektronsko bojevanje. Območno združenje Veteranov vojne za Slovenijo Grosuplje se je s poveljstvom dogovorilo za obisk enote. V ponedeljek, 11. septembra 2017 smo se zbrali pred gasilskim centrom Grosuplje, kjer je sedež našega združenja ter se zapeljali do Kamne Gorice. Tam nas je sprejel prijazni poveljnik enote s svojimi pomočniki. Za začetek nam je pojasnil kakšen je namen in naloga njihove enote. Enota namreč skrbi za zagotavljanje elektronskega zbiranja obveščevalnih podatkov iz virov elektromagnetnega sevanja na strateški, operativni in taktični ravni ter pogojev za vzpostavitev nadvlade v elektromagnetnem spektru. Na kratko nam je tudi pojasnil kako to počnejo. Seveda samo tisto, kar ne predstavlja vojaške skrivnosti.
V nadaljevanju pa so za nas pripravili tudi manjši praktični prikaz. Ogledali smo si tri sklope. Prvi je bil splošni. V njem je bila predstavljena vojakova bojna oprema, ki jo uporabljajo predvsem pri sodelovanju v mirovnih misijah v okviru zveze NATO, EU ali ZN. V drugem delu so nam pokazali, kako s pomočjo elektronskih sredstev lahko preprečijo daljinsko aktiviranje nastavljenih eksplozivnih sredstev. Kar so uspešno opravljali na nekaterih misijah. V tretjem delu pa so nam prikazali delovanje in praktično uporabo vodikovih gorivnih celic. Te so plod domačega znanja predvsem strokovnjakov Inštituta Jožef Štefan in so namenjene proizvodnji električne energije. Njihova prednost pred klasičnimi agregati je predvsem v tem, da ne proizvajajo hrupa in odvečne toplote, kar je za vojaške potrebe posebnega pomena. Je pa verjetno to tudi ena izmed tehnologij proizvodnje električne energije v prihodnosti.
Tako smo zaključili svoj obisk v vojašnici Grosuplje v prepričanju, da le-ta in v njej delujoča enota ne predstavlja nikakršne nevarnosti za Grosuplje in njegove prebivalce, čeprav sobiva v naši neposredni soseščini.
|
ZVVS, Rojčeva ulica 16, p.p. 2780, 1110 Ljubljana, Telefon: 01 524-17-84, Telefaks: 01 524-26-88, E-pošta: zveza@zvvs.si
© 2008 ZVVS, Vse pravice pridržane!Avtorji / DisclaimerPravno obvestilo / LegalOblikovanje: