08. november 2016 / Svečanosti
Kraj: Medvedica
Petindvajset let je minilo od tistih prelomnih dni, ko smo se odločili stopiti na lastno pot. Odločitev je bilo sprejeti relativno lahko, saj je za njo stala volja velike večine prebivalcev Slovenije. Toda njena uresničitev pa je bila zgodba zase. Zanjo je bilo žal treba seči tudi po orožju. Tega orožja pa seveda vsaj pred začetkom osamosvojitvene vojne ni bilo dovolj. Še posebej, ker je takratna jugoslovanska oblast ukazala razorožiti TO Slovenije. Toda namera jim ni uspela v celoti. Precejšen del orožja in streliva je bilo shranjenega na skritih lokacijah, tako imenovanih tajnih skladiščih orožja. Eno takšnih skladišč je bilo tudi na domačiji Podržajevih na Medvedici. Družina Podržaj se je zaradi tega, ker je sprejela v hrambo orožje za potrebe Teritorialne obrambe in Manevrske strukture narodne zaščite, izpostavila veliki nevarnosti. Toda to jih ni odvrnilo od njihove odločitve, da tudi na ta način prispevajo svoj delež k slovenski osamosvojitvi.
Zato se je Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Grosuplje odločilo, da v zahvalo družini Podržaj ter trajni spomin na tiste, za slovenski narod tako pomembne dogodke, na njihovi domačiji postavi spominsko obeležje.
Slovesno odkritje spominske plošče na Podržajevi hiši je bilo 15. oktobra 2016. Pričelo se je že v zgodnjih jutranjih urah, ko je po krajši uvodni slovesnosti izpred Osnovne šole Šentjurij na pot proti Medvedici, na spominski pohod Viljema Podržaja, krenila dokaj velika skupina pohodnikov.
Svečanost se je začela z prihodom častne straže Slovenske vojske ter praporščakov s prapori številnih Območnih združenj ZVVS in policijskega veteranskega združenja »SEVER«. Pridružili so se jim tudi praporščaki s prapori Združenja borcev za vrednote NOB ter lovcev in gasilcev, ki so tudi sicer aktivno sodelovali pri pripravi slovesnosti. Na prizorišče so prispeli tudi, kljub slabemu vremenu in naporni prehojeni poti, dobro razpoloženi udeleženci pohoda.
Vse navzoče je najprej nagovoril predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Mirko Zupančič, nato pa je o dogodkih pred 25. leti spregovoril takratni namestnik načelnika MSNZ za grosupeljsko območje Janez Skubic. Župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, ki je bil tudi pokrovitelj svečanosti, je pozdravil navzoče ter v svojem nagovoru poudaril pomen dogodkov pred četrt stoletja.
Po končanih govorih je sledilo odkritje spominske plošče. Slovensko zastavo, s katero je bila prekrita, pa so v spomin na dogodek svečano izročili soprogi pokojnega Viljema Podržaja. V nadaljevanju je predstavnik Slovenske vojske izročil spominske znake »Štabi 1991« pripadnikom vojne sestave 57. ObmŠTO Grosuplje. Sledil je krajši kulturni program v katerem je sodeloval oktet »Samorastniki« in recitatorki Osnovne šole Šentjurij.
Udeleženci slovesnosti so druženje nadaljevali pod šotorom, ki so ga postavili pripadniki SV in domači gasilci. Vsi so v spomin na dogodek dobili spominsko značko in izvod zbornika z naslovom: 25 let po vojni za samostojno Slovenijo. Ob veteranskem golažu so obujali spomine na tiste pomembne čase ter hkrati izrekli tudi kakšno kritično besedo o današnjih, ki niso vedno v skladu s takratnimi pričakovanji in današnjimi željami.
08. 11. 2016
Nagovor župana občine Grosuplje dr. Petra Verliča
08. 11. 2016
Častna straža SV ob spominskem obeležju
08. 11. 2016
Nagovor predsednika OZVVS Grosuplje Mirka Zupančiča
08. 11. 2016
Kulturni program
08. 11. 2016
Slavnostni govornik Janez Skubic
08. 11. 2016
Odkritje spominske plošče
08. 11. 2016
Izročanje spominske zastave
08. 11. 2016
Izročanje spominskih znakov
08. 11. 2016
Druženje več generacij
08. 11. 2016
Vrsta za veteranski golaž
08. 11. 2016
Mimohod praporščakov
08. 11. 2016
Udeleženci spominskega pohoda Viljema Podržaja
|
ZVVS, Rojčeva ulica 16, p.p. 2780, 1110 Ljubljana, Telefon: 01 524-17-84, Telefaks: 01 524-26-88, E-pošta: zveza@zvvs.si
© 2008 ZVVS, Vse pravice pridržane!Avtorji / DisclaimerPravno obvestilo / LegalOblikovanje: